ATV Guardian 550 EFI 4x4 cadru lung cu motor 550cc 27kW, EPS directie asistata electric, jante aluminiu, winch, portbagaje plastic, spatar si protectii ghidon. Cel mai dotat model 550. Dealer autorizat HISUN Cluj-Napoca, cu service si RAR inclus.
Guardian 550 Cadru Lung este versiunea complet echipata a liniei de 550cc. Fata de varianta Sport, adauga EPS (directie asistata electric) care elimina oboseala la manevrat pe teren accidentat, jante din aluminiu mai usoare, portbagaje plastic fata si spate, spatar pasager, protectii ghidon si pachet cromatic colorat. Este configuratia recomandata pentru operatorii de ture ATV si pentru proprietarii de cabane care vor sa ofere confort maxim oaspetilor.

Motorul de 550cc EFI cu 27kW si 42Nm, aceleasi performante ca la varianta Sport. In plus: EPS (Power Steering) care reduce forta necesara la volan cu ~60%, jante din aluminiu mai usoare, portbagaje plastic fata si spate cu capacitate buna, spatar pasager si protectii ghidon. Anvelope mai late AT 25x8-12 fata si 25x10-12 spate pentru tractiune superioara.

EPS-ul (directia asistata electric) reduce semnificativ forta necesara la volan, mai ales pe teren accidentat si in manevre la viteza mica. Jantele din aluminiu sunt mai usoare decat cele din otel, reducand masa neamortizata. Suspensia dublu brat A-arm independenta fata si spate cu amortizoare hidraulice, discuri ventilate si skid plate incluse.

Motor
| Capacitate cilindrică | 550 cc |
| Tip motor | Monocilindru, 4 timpi, SOHC |
| Putere maximă | 27 kW la 7.000 rpm |
| Cuplu maxim | 42 Nm la 5.500 rpm |
| Alimentare | Injectie electronica (EFI) |
| Răcire | Lichid |
| Pornire | Electrica (cheie) |
| Raport de compresie | 10.29:1 |
Transmisie
| Cutie de viteze | CVT automat L/H/N/R/P |
| Transmisie finală | Cardan (shaft) |
| Ambreiaj | Automat CVT |
Șasiu & Roți
| Suspensie față | Dublu brat A-arm, hidraulic |
| Suspensie spate | Dublu brat A-arm, hidraulic |
| Anvelopă față | AT 25x8-12 |
| Anvelopă spate | AT 25x10-12 |
| Frână față | Disc ventilat |
| Frână spate | Disc ventilat |
Dimensiuni & Greutăți
| Lungime × Lățime × Înălțime | 2360 x 1200 x 1450 mm |
| Ampatament | 1490 mm |
| Înălțime șa | - |
| Gardă la sol | 275 mm |
| Greutate uscată | 452 kg |
| Capacitate rezervor | 18 L |
| Viteză maximă | 92 km/h |
Siguranță & Dotări
| ABS | Da |
| Traction Control (TCS) | Nu |
| Display | LCD 7 inch + EPS + spatar + portbagaje |