Cruiser V4 de 496cc cu suspensie pneumatica reglabila electronic, cruise control, ABS si TCS. Inaltimea seii se regleaza automat intre 670 si 700mm. Viteza maxima 129 km/h.
Dark Flag 500 este prima motocicleta chinezeasca de serie cu motor V4. Aspectul sau de cruiser masiv, cu eusapament quad, scaun dublu spatios si suspensie pneumatica spate il fac o alegere de neconfundat. Clapeta electronica de raspuns rapid asigura accelerare directa, iar sistemul de dezactivare a cilindrilor la ralanti reduce consumul si caldura.

Motorul V4 de 496cc racit cu lichid produce 47 CP la 9000 rpm si 42 Nm la 7200 rpm. Cruise control cu functie One-Click simplifica drumurile lungi. TCS ofera stabilitate pe suprafete mai dificile. Sistemul de dezactivare a doi cilindri la ralanti reduce consumul si temperatura motorului in traficul aglomerat.

Furca USD de 41mm cu cursa de 95mm asigura stabilitate la directie. Suspensia pneumatica duala spate reglabila electronic ajusteaza automat inaltimea seii intre 670 si 700mm si ofera cursa de 61.5mm. Frana disc flotant fata 320mm cu etrier J.Juan 4 pistoane si disc spate 260mm cu ABS asigura franare controlata.

Motor
| Capacitate cilindrică | 496 cc |
| Tip motor | V4, 4 timpi, 16 supape, SOHC |
| Putere maximă | 47 CP la 9.000 rpm |
| Cuplu maxim | 42 Nm la 7.200 rpm |
| Alimentare | Injectie electronica (EFI) |
| Răcire | Lichid |
| Pornire | Electrica |
| Raport de compresie | 11.5:1 |
Transmisie
| Cutie de viteze | 6 trepte |
| Transmisie finală | Curea |
| Ambreiaj | Ambreiaj cu papuci |
Șasiu & Roți
| Suspensie față | Furci USD 41mm, cursa 95mm |
| Suspensie spate | Suspensie pneumatica duala reglabila, cursa 61.5mm |
| Anvelopă față | 130/90-16 |
| Anvelopă spate | 150/80-16 |
| Frână față | Disc flotant 320mm, etrier J.Juan 4 pistoane |
| Frână spate | Disc 260mm, etrier 2 pistoane |
Dimensiuni & Greutăți
| Lungime × Lățime × Înălțime | 2330 x 800 x 1267 mm |
| Ampatament | 1586 mm |
| Înălțime șa | 670-700 mm (reglabil automat) |
| Gardă la sol | 134 mm |
| Greutate uscată | 260 kg |
| Capacitate rezervor | 16 L |
| Viteză maximă | 129 km/h |
Siguranță & Dotări
| ABS | Da |
| Traction Control (TCS) | Da |
| Display | Ceas analogic + LCD + port USB |