Motocicleta naked 300cc cu motor monocilindru DOHC de 298cc, 29.5 CP, display TFT 5 inch, Bluetooth, ABS, TCS si conectivitate GPS optionala. Greutate 151kg, viteza maxima 139 km/h.
N300 este raspunsul Morbidelli pentru riderii care vor o naked usoara, agila si bine dotata. Cu 151kg si sa la 795mm este accesibila pentru o gama larga de piloti. Display-ul TFT de 5 inch cu Bluetooth, conexiunea GPS optionala si sistemul anti-furt integrat o plaseaza in topul categoriei 300cc ca dotari.

Motorul monocilindru de 298cc DOHC racit cu lichid produce 29.5 CP la 10000 rpm si 26.4 Nm la 6000 rpm. Alimentarea Bosch EFI, ambreiajul cu papuci si cutia de viteze in 6 trepte asigura schimbari precise. ABS si TCS standard, disc frontal 292mm cu etrier 4 pistoane si disc spate 220mm.

Furca USD de 37mm cu cursa de 120mm si amortizor mono-soc reglabil la preload cu cursa de 43mm asigura comportament agil. Frana disc 292mm cu etrier 4 pistoane fata si disc 220mm cu ABS spate garanteaza siguranta in orice situatie. Cadrul spatios din otel cu bratul oscilant din otel cu doua laturi adauga durabilitate.

Motor
| Capacitate cilindrică | 298 cc |
| Tip motor | Monocilindru, 4 timpi, 4 supape, DOHC |
| Putere maximă | 29.5 CP la 10.000 rpm |
| Cuplu maxim | 26.4 Nm la 6.000 rpm |
| Alimentare | Bosch EFI |
| Răcire | Lichid |
| Pornire | Electrica |
| Raport de compresie | 11.5:1 |
Transmisie
| Cutie de viteze | 6 trepte |
| Transmisie finală | Lant |
| Ambreiaj | Ambreiaj cu papuci |
Șasiu & Roți
| Suspensie față | Furci USD 37mm, cursa 120mm |
| Suspensie spate | Mono-soc reglabil preload, cursa 43mm |
| Anvelopă față | 110/70R17, CST |
| Anvelopă spate | 140/60R17, CST |
| Frână față | Disc 292mm, etrier 4 pistoane cu ABS |
| Frână spate | Disc 220mm, etrier 1 piston cu ABS |
Dimensiuni & Greutăți
| Lungime × Lățime × Înălțime | 1990 x 780 x 1090 mm |
| Ampatament | 1360 mm |
| Înălțime șa | 795 mm |
| Gardă la sol | 150 mm |
| Greutate uscată | 151 kg |
| Capacitate rezervor | 12.5 L |
| Viteză maximă | 139 km/h |
Siguranță & Dotări
| ABS | Da |
| Traction Control (TCS) | Da |
| Display | TFT 5 inch + Bluetooth + USB |